AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Polis Akademisi giriş şartları...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ADMİN
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 439
Yaş : 36
Nerden : DÜNYANDAN
Kayıt tarihi : 30/01/08

MesajKonu: Polis Akademisi giriş şartları...   3/2/2008, 11:07

Polis Akademisi, Emniyet teşkilatının orta ve üst kademe yöneticilerini yetiştirmek üzere Polis Enstitüsü adıyla 1937 yılında kurulmuştur.
06 Aralık 1984 tarihinde 3087 Sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Polis Akademisi adını alıp, 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim-öğretim veren bir Yükseköğretim kurumu haline getirilmiştir.
25 Nisan 2001 tarihinde kabul edilen 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Polis Akademisi; Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Güvenlik Bilimleri Enstitüsü ve Polis Meslek Yüksek Okulları’ndan meydana gelen bir üniversite haline getirilmiştir.
Bilimsel özerkliğe sahip bir yüksek öğretim kurumu olarak Polis Akademisi’nin amacı, Emniyet Teşkilatının memur, amir ve üst düzey yönetici ihtiyacını karşılamak, ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim öğretim vermek, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilere; ****** ilke ve inkılâpları ışığında ****** milliyetçiliği, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlı hizmet bilincinin ve mesleki değerlerin kazandırılması sağlanır.
Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Polis Akademisi Başkanlığı’nın bünyesinde kurulan, 4 yıllık lisans düzeyinde eğitim veren, özel disiplin kuralları olan parasız yatılı bir eğitim kurumudur.
Fakültenin amacı; Emniyet Teşkilatının üst kademe amir ve yönetici adaylarını, verdiği mesleki, hukuki, sosyal ve kültürel dersleri ve uygulamaları içeren bir lisans eğitimiyle yetiştirmektir.
Fakülte Mezunları Komiser Yardımcısı rütbesiyle Emniyet Teşkilatı Kadrolarında göreve başlamaktadırlar.
2007–2008 eğitim-öğretim yılında, Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi lisans eğitimine genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunlarından, 90’ı erkek, 10’u bayan olmak üzere toplam 100 öğrenci sınavla alınacaktır.
Aday öğrencilerde;
1- Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak,
2- Evli veya nikâhsız yaşamakta olmamak,
3- Lise mezunları için, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibari ile 22 yaşından gün almamış olmak. (01 Ekim 1986 tarihinden sonra doğmuş olmak) 18 yaşından sonra yaptırılan yaş tashihlerinde, tashihten önceki yaşa itibar edilir.
4- Herhangi bir okuldan, ahlak veya disiplin sebebiyle çıkarılmamış olmak,
5- Fakültenin eğitime başlama tarihinde askerlikle ilişiği bulunmamak,
6- Lisans eğitimine alınacak lise mezunları için (ÖSS-EA-2 veya ÖSS-SAY-2) puan türünden (240) ham puan, Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin çocukları için ise (ÖSS-EA-2 veya ÖSS-SAY-2) puan türünden (185) ham puan veya daha yukarı puan almış olmak
7- Sarhoşluk veya kumarbazlıktan dolayı hakkında devam eden adli kovuşturma bulunmamak veya bu suçlardan dolayı hükümlü olmamak,
8- Turistik işletme belgesi olan yerler hariç olmak üzere, genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve sair yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri sıfatlarda herhangi bir iştigali ile genel ahlaka ve güvenliğe zararı dokunacak oyun, temsil, film, video-bant, teyp kaseti, şarkı sözü ve muzır neşriyata giren ve teknolojinin gelişimi ile doğru orantılı benzeri işler üzerinde çalışmış veya çalışıyor olmamak,
9- Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan ağır hapis veya 6 ay ve daha fazla hapis, veyahut affa uğramış, paraya çevrilmiş, ertelenmiş, zaman aşımına uğramış, olsalar bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık,sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolaylı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç; kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, suç işlemek için teşekkül oluşturmak suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan dolayı haklarında devam etmekte olan bir adli kovuşturmaya tabi olmamak,
10- Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
11- Müracaat tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye bulunmamak,
12- Sağlık yönünden, 04 Ağustos 2003 gün ve 25189 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği (A) diliminde belirtilen şartlara uygun olmak,
13- Erkeklerde 167 cm., bayanlarda 165 cm.’den kısa olmamak,
14- Sevk edileceği devlet hastanesinden “Polis Akademisi Öğrencisi Olur” kaydını içeren sağlık kurulu raporunu almak şartları aranır.

MÜRACAAT SIRASINDA İSTENEN BELGELER

2007 yılı ÖSS sonuç belgesi aslı veya bilgisayar çıktısı,
Diploma veya okul çıkış belgesinin aslı ve fotokopisi,
Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
2 Adet vesikalık fotoğraf,
Vukuatlı aile nüfus kaydı,
Cumhuriyet Savcılığından alınan adli sicil belgesi (Adli sicil belgesinde sabıka kaydı varsa, ilgili sabıka kaydına ait mahkeme kararı),
Askerlikle ilişiği olmadığına dair belge (Askerlik çağına geldi ise),
Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin çocukları için Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığı tarafından verilen şehit veya vazife malullük belgesi.
Adaylar müracaatlarını şahsen yapacaklardır. Müracaatları kabul edilen adaylar sırasıyla Mülakat, Beden Eğitimi ve Yazılı (test) sınavlarına tabi tutulacaktır.
Adaylar, sınavlar ve sonuçlarıyla ilgili tüm bilgilere www.pa.edu.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir.
alıntı
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://polislokali.yetkin-forum.com
 
Polis Akademisi giriş şartları...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Polis Adayları :: Polis Akademisi-
Buraya geçin: