AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 MUCİZE KURTULUŞ

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
blackwolves
SİTE MEMURU
SİTE MEMURU
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 12
Kayıt tarihi : 05/02/08

MesajKonu: MUCİZE KURTULUŞ   5/2/2008, 16:04

Ludwigshafen’de Türklere ait bir binada çıkan yangında ilk belirlemelere göre 5’i çocuk 9 kişi öldü, polis ve itfaiye erleri dahil 60 kişi yaralandı.
İçi ahşap binanın merdivenleri yandığı için üst kattakiler mahsur kaldı. ’Kundaklama’ ihtimali araştırılan yangındaki mucize ise, anne babalarının üçüncü kattan attığı çocukların, aşağıdaki polislerce tutulup kurtarılmaları.
ALMANYA’nın Ludwigshafen kentinde, Türklere ait bir binada çıkan yangın büyük faciaya yol açtı. Yangında, ilk belirlemelere göre, biri hamile 4 kadın ile 1-16 yaşlarında 5 çocuk olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetti. Dördünün aynı aileden oldukları belirlenen ölenlerin 8’inin cesetleri üçüncü kattan çıkarıldı. 9’uncu kurbanın, polisin açtığı brandaya isabet edemeyerek yere çakılan ve hastanede can veren bir kadın olduğu belirtildi. Cesetlerin çıkarıldığı üçüncü katta ölenlerin çoğunluğunun Kaplan Ailesi’nin bireyleri olduğu öğrenildi. Yangında yaralanan, 24’ü binada oturan Türk ailelerden olmak üzere, polis ve itfaiye görevlilerin de dahil 60 kişinin tedavileri, kaldırıldıkları hastanelerde sürüyor. Hemshof’ta, Carll-Bosch Gyumnasium’un (lise) hemen karşısında bulunan 4 katlı binada çıkan yangının çıkış sebebi henüz anlaşılmazken, kafalarda, ırkçıların yol açtığı ve büyük bir faciayla sonuçlanan "Yeni bir Solingen mi" kuşkuları dolaşıyor.

MERDİVEN KÜL OLDU İlk belirlemelere ve görgü tanıklarına göre yangın, Ludwigshafen’de karnavalın yapıldığı cadde üzerinde bulunan ve birbirlerine akraba Özkaplan, Çalar, Karakaplan ve Özkapli soyadlı 4 Türk ailenin oturduğu binada, geçtiğimiz pazar günü saat 16.21 sularında, birinci katta başladı. Bina eski ve merdivenleri dahil iç donanımı ahşap olduğu için, alevler tüm binayı hızla sardı. Merdivenler hemen yandığı için üst kattakiler mahsur kaldı ve bu katlarda bulunan aileler, çaresizlik içinde iki çocuğu pencereden aşağı attılar. Polis memurlarının metrelerce düşen çocukları mucizevi şekilde yakalamalarıyla, bu iki çoçuk da kurtuldular. Ancak ailelerinin kurtulup kurtulmadığı henüz açıklık kazanmadı.

KAYBIMIZ ÇOK BÜYÜK Polisle bilgi akışını sağlayan binadaki Türkler’in amca çocuklarından Kemal Kaplı, kayıplarının çok büyük olduğunu söyleyerek, "Şu anda hangi hastanede kim yatıyor, kim öldü bunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bizim elimizdeki bilgiye göre şu ana kadar 4 ölümüz var. 5 kişi de binada maalesef. Yaklaşık 24 kişi de yaralı. Yaralılardan 3’ünün durumu biraz ağır" dedi.

DEHŞET MANZARASI Bir görgü tanığı dehşet anlarını şöyle anlattı: "Biz karnavalı seyretmeye gelmiştik, geçit töreni bittikten sonra evimize doğru gidiyorduk. Birden dumanların ve alevlerin yükseldiği binayı gördük. Karnavalın güvenliğini sağlamak için orada bulunan polisler, yangın yerine doğru koşmaya başladılar. Bu sırada binada bulunanlar çocuklarını pencereden aşağı polislerin ve itfaiye erlerinin kucağına attı. Polisler çocukları tutmaya çalışırken yerlere düşüyordu. Çığlıklar kulakları yırtarcasına yayılıyordu. Dehşet verici bir manzaraydı."

ÇÖKME TEHLİKESİ VAR Bu arada, binanın çökme tehlikesi bulunduğu için, yangının çıkma nedeniyle ilgili inceleme yapılamıyor.

İtfaiye yetkilileri, hálá binayı arayamadıklarını, bu nedenle şimdilik yangının çıkış sebebi hakkında bir bilgi veremeyeceklerini bildirdiler. Binanın alt katında bulunan kültür merkezinin ise, 15-16 yıl önce, ırkçı dazlakların buluşma merkezi olarak kullanıldığı öğrenildi. Ünlü kimya şirketi BASF’nin de bulunduğu Ludwigshafen kentinde, çoğu Türk yaklaşık 35 bin yabancı yaşıyor.

ZİYARET GELMİŞLERDE Yangında 2’şer çocuklarıyla birlikte hayatını kaybeden Hülya ve Döne Kaplan’ın ayrı ayrı evlerde oturdukları, tatil günü olması dolayısıyla çocuklarıyla birlikte yanan eve kayın valideleri Medine Kaplan’ı ziyarete gittikleri ortaya çıktı.

Gaziantep şokta

LUDWIGSHAFEN’deki bir yangında birçok mensubu ölen 2 ailenin Gaziantep’teki yakınları şoka girdi. Gaziantep’te ’Baraklar’ olarak tanınan aşirete mensup ’Kaplan’, ’Kaplı’ ve ’Özkaplı’ ailelerinin merkez Şehitkamil İlçesi Münifpaşa, Boyno ve Yeşiloba Mahalleleri’ndeki yakınları, henüz resmi hiçbir bilgi alamadıklarını, televizyon ve internet sitelerinden aldıkları bilgilerle olayı öğrenmeye çalıştıklarını belirtti.

Özürlü eşini kurtardı, iki çocukla öldü

KORKUNÇ yangının trajik bir yanını da, Hülya Kaplan’ın fedakárlığı oluşturdu. Evli ve iki çocuk annesi Hülya Kaplan, alevlerin hızla yayılması üzerine, yürüyemeyen özürlü eşi Kamil Kaplan’ı üçüncü kattan sarkıtarak, polislerin yardımıyla kurtardı. Polislerin tüm uyarılarına rağmen iki çocuğunu kurtarma umuduyla tekrar alevlerin arasına dalan Hülya Kaplan, iki çocuğuyla beraber yangında feci şekilde hayatını kaybetti. Binada yaşayan Türklerin civarda yaşayan yakınları ise saatlerce olay yerinde bekleyerek yetkililerden iyi bir haber almaya çalıştılar. Yaralıların değişik hastanelere gönderilmesi nedeniyle Türklerin yakınları hastane hastane dolaşarak akrabalarını aradılar.

İtfaiye gecikti mi

YANGININ bölgesine yaklaşık 5 dakika uzaktaki itfaiyenin 20 dakikada geldiği ileri sürüldü. Yangında 60 kişilik itfaiye ekibi söndürme çalışmalarında bulunurken, 500 kişilik ilkyardım ekipleri de görev yaptı. Ancak bina ahşap olduğundan yangın bir türlü kontrol altına alınamadı ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti.

POLİSLER MUHTEŞEMDİ

Binanın ahşap oluşu nedeniyle içeri girmekte güçlük çeken itfaiye ekipleri, yangına ancak dışardan müdahale edebildi. Türkler, itfaiyenin ağır çalışma temposunu ve yangını söndürmek için donanım eksikliği olduğunu öne sürerek tepki gösterdiler.

Can verenlerin akrabalarından Turgut Bulut, yangında polislerin ise, insanüstü çalıştıklarını ve canlarını hiçe sayarak kurtarma çalışmalarına katıldıklarını söyledi. Polislerin birbirleri üstüne çıkıp yardım bekleyen insanları kurtardıklarını ifade eden Bulut, "Polis büyük bir gayretle çalıştı. Minnettarız" dedi. Yangın ihbarı üzerine birkaç dakika içinde olay yerine gelen polislerin, birbirleri üstüne çıkarak canlı merdiven yaparak girdikleri ikinci katta, koltuklar arasına sığınmış, korkuyla ağlayan iki çocuğa ulaşıp kurtardıklarını anlatan Bulut, "Bu arada gerilen brandaya üçüncü kattan atlayan bir kadın akrabamız isabet edemeyerek yere çakıldı. Ve bu kadın kaldırıldığı hastanede hayatını maalesef kaybetti" dedi.

KUNDAKLAMA MI

AkŞam saatlerinde tedavi gördükleri hastaneden çıkan iki küçük Türk çocuğunun anlattıkları ise yangının tamamen bir "kundaklama" eylemi sonucu başladığını ortaya koyuyor. Birinci katta oturan ev sahibi Zeki Karakaplan’ın torunları olan Bedriye Kaplı (8) ve kuzeni Aylin Kaplı (9) olayı şöyle anlatıyorlar:

"Annem bizi dedemizi doğum gününe davet etmemiz ve karnaval nedeniyle biraz da eğlenmemiz için dedemin evine yolladı. Biz dedemi doğum gününe çağırdık. Sonra aşağı inerken, tam kapıda elinde çakmak, çıra ve kağıtlar olan bir adam vardı. Almandı. Biz bunun üzerine kapıyı kapattık. Daha sonra yeniden dışarı çıkmak isterken, adam ayağını kapıya koydu. İçeri girdi."

Aylin Kaplı ise biraz daha aşağıda kaldığı için adamın yaptıklarını görüyor ve şöyle anlatıyor.

"Adam elindeki çakmakla çırayı tutuşturdu. Sonra kağıtları orada duran bebek arabasının yanına koydu ve kağıtları da çırayla tutuşturdu. Ortalık yanmaya başladı. Adam kaçtı, ben de haber vermek için dedemin yanına yukarı çıktım."

Kızlar adamın "beyaz tenli, siyah kısa saçlı olduğunu, çok yaşlı olmadığını ve Almanca konuştuğunu" söyledi.

Erdoğan: Hemen aydınlatılmalı

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Almanya İçişleri Bakanı Wolfgang Schaeuble’yi kabulünde; Ludwigshafen’deki yangını gündeme getirerek yangının sebeplerinin bir an önce herkesi tatmin edecek şekilde aydınlatılmasını ve varsa sorumluların ortaya çıkarılmasını beklediğini ifade etti. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra "Federal Almanya yetkili makamlarından bu konuda çok ciddi bir soruşturma istiyoruz. Kaza mıdır, sabotaj mıdır, çok ciddi çalışmalar yapmalarını ve bilgilendirmelerini istiyoruz" dedi. Dışişleri Bakanlığı da yangınla ilgili mutlaka geniş soruşturma yapılması gerektiğini açıkladı. Açıklamada, Schauble görüşmesinde olay yerindeki incelemelere Türk uzmanların da katılmalarının önerildiği açıklandı.

Festival iptal edildi

YangIn olayından sonra Alman yetkililer kentteki festivalin iptal edildiğini açıkladı. Belediye Başkanı Dr. Eva Lohse, "Yangında yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyorum. Ludwigshafen’deki tüm karnaval dernekleri de eğlencelerini iptal etti" dedi.

Ölenler ve yaşları

Kamil Kaplan (3)

Kenan Kaplan (2)

Dilara Kaplan (11)

Karanfil Kaplan (4)

İlyas Çalar (2.5) Medine Kaplan (48)

Hülya Kaplan (31)

Döne Kaplan (21)

Belma Özkaplı(22)

(hürriyet)
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
ADMİN
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 439
Yaş : 35
Nerden : DÜNYANDAN
Kayıt tarihi : 30/01/08

MesajKonu: Geri: MUCİZE KURTULUŞ   5/2/2008, 16:43

Küçük çocuğun söyledikleri kundaklama olasılığını güçlendiriyor.
Ama anlaşılmayan şey yangın söndürmeye giden ekibin geç kalması ve hazırlıksız gitmesi.
Büyük Yangına gidiyorsunuz elinize bir ova su alıyorsunuz.
Sanki bir art niyet mi var? Diyesi geliyor insanın.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://polislokali.yetkin-forum.com
 
MUCİZE KURTULUŞ
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: HABERLER :: Dünyadan Haberler-
Buraya geçin: