AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Polisin Yeni Kıyafeti Nasıl Olacak?

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ADMİN
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 439
Yaş : 35
Nerden : DÜNYANDAN
Kayıt tarihi : 30/01/08

MesajKonu: Polisin Yeni Kıyafeti Nasıl Olacak?   10/3/2008, 16:08

Pazartesi, 11 Şubat 2008
15 Ağustos 2007 ÇARŞAMBA

Resmî Gazete

Sayı : 26614

EMNİYET HİZMETLERİ SINIFI MENSUPLARI KIYAFET YÖNETMELİĞİ
BİRİNCİ KISIM

Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar

Amaç

MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelik emniyet hizmetleri sınıfı mensuplarının kılık ve kıyafetinde birlik ve beraberliği sağlamak, giyecek ve teçhizatın renk, cins, biçim, kullanma zamanı ve tarzını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır.

Kapsam

MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, emniyet hizmetleri sınıfında görev yapan her rütbedeki personelin kıyafet şekilleri, branş ve rütbe işaretleri, teçhizat çeşitleri ile 14/9/1991 tarihli ve 91/2268 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Memurlara Yapılacak Giyecek Yardımı Yönetmeliğinde Emniyet Teşkilatı için hizmetin özelliği itibarıyla verilmesi öngörülen giyecek eşyası ve teçhizatın şekil, renk, cins ve kullanma zamanı ile tarzına ilişkin hususları kapsar.

Dayanak

MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununun 55 inci maddesi ile 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6 ncı maddesi hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4 – (1) Bu Yönetmeliğin uygulanmasında;

a) Bakanlık: İçişleri Bakanlığını,

b) Emniyet Amiri: Emniyet amiri rütbesindeki personeli,

c) Emniyet Müdürü: 1, 2, 3 ve 4. sınıf ve sınıf üstü emniyet müdürlerini,

ç) Genel Müdürlük: Emniyet Genel Müdürlüğünü,

d) İdare: Emniyet Genel Müdürlüğünü,

e) İşleme: Alt tarafı tela veya plastik ile sertleştirilmiş koyu lacivert kumaş üzerine sırma, kaliteli floş iplik ve plastik döküm işlemeyi,

f) Komiser Sınıfı: Komiser yardımcısı, komiser ve başkomiser rütbesindeki personeli,

g) Polis Memuru: Polis adayı ve Polis Memurunu,

ğ) Polis Yıldızı: Ortasında ay yıldız bulunan, ay yıldızı yukarı bakan sekiz köşeli yıldızı,

h) Teşkilat: Emniyet Teşkilatı merkez ve taşra birimlerini

ifade eder.

İKİNCİ KISIM

Kılık ve Kıyafete İlişkin Hususlar

BİRİNCİ BÖLÜM

Genel Esaslar

Genel esaslar

MADDE 5 – (1) Kılık ve kıyafete ilişkin başlıca hususlar şunlardır;

a) Resmi elbise, hizmet branşı ve rütbe işaretleri ile teçhizat, şapka, ayakkabı ve bot bu Yönetmelikte belirtilen renk, vasıf ve şekillere uygun olarak giyilir, takılır ve taşınır.

b) Ceket düğmeleri daima ilikli, montgomer ve parkanın fermuarı daima kapalı bulunur.

c) Resmi görevlilerin, bina dışında görevin özelliğine göre şapka, kep, bere veya örgü başlık giymesi zorunludur.

ç) Hava sıcaklığı göz önünde bulundurularak İçişleri Bakanının onayı ile belirlenecek illerde ve hizmet birimlerinde görev yapan emniyet hizmetleri sınıfı personeli soğuk ve yağışlı havalarda, birim amirlerinin uygun gördüğü dönemlerde, kep yerine örgü başlık kullanabilirler.

d) Şapka ve kep, vizörünün ön kenar ile kaş arasında bir parmakla, en çok bir buçuk parmak mesafe bırakılmak suretiyle kaşlara paralel olarak giyilir.

e) Bere ve örgü başlığın ön kenarı ile kaş arasında bir parmakla, en çok bir buçuk parmak mesafe bırakılmak suretiyle kaşlara paralel olarak giyilir, ancak; örgü başlık kulakları kapatacak şekilde giyilir.

f) Büro hizmetlerinde çalışan personelin daha rahat çalışabilmesi amacıyla, mevsimin özelliğine ve iklim şartlarına göre, yetkili amir tarafından izin verilmesi halinde, kışlık gömlekle kravatlı olarak ve sadece rütbe işareti takmak suretiyle görev yapılabilir. Büro dışında çalışanların bu durumda tüm işaretleri takması ve tüm personelin aynı kıyafetle görev yapması zorunludur.

g) Bu Yönetmelikte belirtilen, tip ve model dışında ayakkabı, bot veya çizme giyilemez.

ğ) Çizme, bot veya ayakkabılar daima temiz ve boyalı bulundurulur. Resmi üniforma ile büro hizmeti yapan personel, görev anında kışlık elbise ile bot yerine bu Yönetmelikte şekil ve özellikleri belirtilen ayakkabıyı giyebilirler.

h) Her türlü sakal ve bıyık bırakılamaz. Saçlar, kep giyildiğinde dışarı taşmayacak uzunlukta kesilir. Favoriler kulak deliği hizasını geçemez. Ancak görevin özelliğine göre ve en üst birim amirinin izni ile bu hususlar serbest bırakılabilir.

ı) Üniforma ile birlikte bu Yönetmelikte belirtilen teçhizat ve işaretler dışında kolye, künye, bilezik, küpe, madalyon, rozet ve benzerleri takılamaz.

i) Resmi kıyafetle birlikte kıyafetin içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri giyecekler giyilemez. Erkek personelin siyah, bayan personelin ise ten rengi, şeffaf ve parlamayan çorap giymesi zorunludur. Ancak, kışlık kıyafet ile görev yapılan dönemlerde bayan personel pantolon veya etek altında tamamı siyah gözükecek şekilde siyah çorap da giyebilir.

j) Resmi kıyafetler eskimiş dahi olsa emniyet hizmetleri sınıfı personeli dışındaki kişiler tarafından giyilemez ve bu kişilere verilemez.

k) Branş ve rütbe işaretleri sökülmek suretiyle resmi kıyafetler sivil kıyafete dönüştürülerek kullanılamaz, resmi pantolon, sivil gömlek, kazak, ceket gibi şeylerle birlikte giyilemez, resmi kıyafetlerin üzerine sivil palto, pardesü ve benzerleri giyilemez.

l) Düşük kemerli pantolon yaptırılmaz ve giyilemez.

m) Sivil elbise ile çalışanlar, mülki idare amiri tarafından mevsim veya görev gereği başka türlü giyime izin verilen haller dışında, elbise ve gömlek giymiş ve kravat takmış olarak görevde bulunmak zorundadırlar. Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar ise kapalı, temiz ve boyalı olmalıdır.

n) Bayan amir ve memurlar tırnak uzatamaz, makyaj ve saç modellerinde abartıya kaçamaz, ziynet eşyası ve benzeri takılar takamazlar. Uzun saç bırakan bayanlar saçlarını toplar, dağınık bırakamazlar. Kısa saç bırakan bayanların saç uzunlukları omuz hizasını geçemez ve dağınık olamaz. Bayan personelin saç uzunluklarına bakılmaksızın, saçları dağınık, dikkat çekecek ve resmi üniformaya yakışmayacak şekilde olamaz.

o) Sivil olarak görev yapan bayan amir ve memurlar, görev sırasında kolsuz ve çok açık yakalı gömlek bluz veya elbise, vücuda yapışan (strech) kot ve benzeri pantolonlar ile terlik ve sandalet tipi ayakkabı giyemezler. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz.

ö) Büro hizmetlerinde çalışan personelin kışlık kazakla görev yapmaları halinde, göğüs arması ve rütbe işareti takılması, kazak eteğinin pantolonun üzerinde silah kılıfını örtmeyecek şekilde olması zorunludur.

p) Büro hizmetlerinde çalışan personelin teçhizatı, teçhizat kemeri, tabanca ve tabanca kılıfından ibaret olup, herhangi bir nedenle büro dışında görev yapmaları halinde, bu Yönetmeliğin 25 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen teçhizatın diğer unsurlarını da taşımaları zorunludur.

r) Üniformalı olarak görev yapan bayan amir ve memurlar, hamileliğini belgelediği taktirde resmi kıyafet yerine sivil kıyafet ile görev yapabilirler.

s) Hava sıcaklığı ve nem oranı göz önünde bulundurularak İçişleri Bakanının onayı ile belirlenecek illerde ve hizmet birimlerinde görev yapan emniyet hizmetleri sınıfı personeli yazlık gömlek yerine tişört giyebilirler. Bu yerlerde giyilen pantolon, kep ve ayakkabının renk ve şekilleri standart olmakla beraber, diğer özellikleri iklim şartları dikkate alınarak Genel Müdürlükçe yeniden belirlenebilir.

Resmi üniforma giyecek görevliler

MADDE 6 – (1) Emniyet hizmetleri sınıfında görevli personelin görev sırasında üniforma giymesi zorunludur. Ancak; Emniyet Müdürü rütbesindeki personel tören kıyafetini görev kıyafeti olarak da kullanabilir, bu durumda açık mavi renk gömlek giyilebilir.

(2) Hangi görev türlerinde hangi makam ve görevde bulunanların sivil elbise giyeceği, Emniyet Genel Müdürlüğünün teklifi üzerine Bakanlık Makamınca tespit edilir
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://polislokali.yetkin-forum.com
RBİZZ
V.I.P. Üye
V.I.P. Üye
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 71
Kayıt tarihi : 08/02/08

MesajKonu: Geri: Polisin Yeni Kıyafeti Nasıl Olacak?   11/3/2008, 10:11

Verdiğin Bilgiler için teşekkürler.Ama iptal olmuş herhalde!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Polisin Yeni Kıyafeti Nasıl Olacak?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» War-Time Pvp Server 7/24 Online HAMACHİSİZ

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: HABERLER :: Polis Haber-
Buraya geçin: