AnasayfaKapıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 KPSS SINAVINA GİRECEK LANLARA HATIRLATMALAR

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ADMİN
SİTE YÖNETİCİSİ
SİTE YÖNETİCİSİ
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 439
Yaş : 36
Nerden : DÜNYANDAN
Kayıt tarihi : 30/01/08

MesajKonu: KPSS SINAVINA GİRECEK LANLARA HATIRLATMALAR   5/6/2008, 10:04

2002 yılından bu yana KPSS sınavı yapılmaktadır. Her sınav 2 yıl boyunca geçerlidir. Ancak girilen bir sınav ile tüm atama işlemlerine katılınamamaktadır. Örneğin 2005 ve 2007 yılı KPSS sınavları sadece KPSS-A grubu kadrolar ve KPSS-Öğretmenlik için geçerlidir. 2005 ve 2007 yılında girilen sınavlar memur atamalarında kullanılmamaktadır. Bu nedenle memur atamalarına katılmak isteyenlerin 2008 sınavına girmesi gerekmektedir.

1- KPSS-A ne demektir?

KPSS-A Kadroları; genel olarak müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarından oluşmaktadır. 2000'li yıllara kadar KPSS-A kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk fakültesi mezunları başvurabilmekteydi. Sadece bölüm bazında bazı değişiklikler olabilmekteydi. Örneğin Başbakanlık Uzman yardımcılığına (A) bölümü mezunu, Maliye müfettişliğine de (B) mezunları başvuramayabilmekteydi. Ancak, KPSS'nin merkezi olarak 1999 yılından itibaren düzenli bir şekilde her yıl yapılmasıyla beraber başvurabilecek bölümlerde artış oldu. Örneğin kimi kamu kurumları mühendislik fakültesi mezunlarının (AB Genel Sekreterliği) kimileri Fen/Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının (DİE) kimileri de Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Kimyager veya Kimya Mühendisilerinin (sağlık Bakanlığı) başvurularını kabul etmeye başlamıştır. Bu noktada şu hususu vurgulamak gerekmektedir: Her ne kadar başvuran bölüm sayısı artmış ise de hala kamu kurumlarının çoğu atama yapacakları uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, kontrolör yardımcısı ve denetmen yardımcısı kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunları arasından başvuru kabul etmektedir. Mühendislik, mimarlık, fen/fen edebiyat, tıp gibi fakülte ve bölümlerden de yukarıda belirtildiği üzere başvuru alınmasına rağmen, bunlar oldukça sınırlıdır.

2- KPSS-B ne demektir?

Yukarıda belirtilen KPSS-A kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Yani, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Bu çerçevede, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B kadrolardır.

3- Bir mühendis hem KPSS-A'ya hem de KPSS-B'ye başvurabilir mi?

ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yoluyla atama yapılmak için ilana çıkılan tüm kadrolar KPSS-B'dir. Buna göre KPSS'nın genel kültür ve genel yetenekten oluşan bölümüne giren her aday bu KPSS-B kadroları tercih işlemine katılabilecektir. Ancak, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarına başvurabilmek için ÖSYM'nin yapacağı KPSS sınavı sonrasında sınavı açan kamu kurumlarınca yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavdan da başarılı olmak gerekmektedir. Bu, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları için açılan ilanda, hangi bölüm mezunlarının yazılı ve/veya sözlü sınava katılabileceği belirtilir. Bu ilanda mühendislik bölümüne de yer verilmiş ise aday ilana çıkılan müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrosuna başvurabilir. Burada şu hususu belirtmek gerekmektedir. Müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrosuna başvurabilmek için Genel Kültür ve Genel yetenek sınavlarına ek olarak Pazar günü yapılan alan bilgisi sınavlarına (İktisat, Muhasebe, Maliye vb) katılmak gerekmektedir. Bu sınava sadece lisans mezunları girebilmektedir.

Yapılan sınavlar ve türleri

Yıl/Sınav türü KPSS-A KPSS-B KPSS-Öğretmenlik
2002 * * *
2003 * - *
2004 * * *
2005 * - *
2006 * * *
2007 * - *

2007 SINAVINA GİRENLER 2008'E DE GİRMELİ MİDİR?

Yukarıdaki tablodan da görüleceği üzere 2007 KPSS sınavı sadece KPSS-A ve KPSS Öğretmenlik için yapılmıştır. 2007 yılında eğitim bilimleri testini de alan bir aday hem müfettiş yardımcısı hem de öğretmenlik kadrolarına başvurabilir. Ancak 2007 sınavı KPSS-B'yi kapsamadığından bu sınav sonuçları örneğin ÖSYM'nin yaptığı merkezi memur yerleştirmelerine katılınamaz. Bu nedenle 2007 sınavına giren ancak memur atamalarına katılmak isteyen bir adayın 2008 KPSS'ye girmesi zorunludur.

2006 SINAV SONUÇLARI UZATILACAK MI?

Yapılan açıklamaya göre 2006 sınav sonuçlarının geçerlilik süresi uzatılmayacaktır. Zaten, ÖSYM'nin yaptığı sınavlardaki soruların dağılımı, puanı etkilediğinden, karmaşa yaşanmaktadır. Bu nedenle, 2006 sınav sonuçlarının uzatılmaması yönündeki yaklaşım uygundur.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://polislokali.yetkin-forum.com
 
KPSS SINAVINA GİRECEK LANLARA HATIRLATMALAR
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: Eğitim - Öğretim :: KPSS-
Buraya geçin: